Acum este Mie Iul 26, 2017 10:33 pm

ASIGURARI RCA-Afla cel mai mic tarif in cateva secunde

Piese Auto pentru toate Buzunarele - Doar la un Click distanta

HAI la Antena1
HAI-u la PROMOTOR
De vanzare - BMW E30 328i B-69-H A I

Ora este UTC + 2

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Story of my life
MesajScris: Lun Oct 26, 2009 10:35 am 
Neconectat
Administrator

Salutari tuturor.
nici nu stiu cum...... si cu ce sa incep.....

Am sa incep sa fac ceea ce pana acum nu am facut pe nici un forum ,din diverse motive.
acum am destule motive(zic eu) si chiar ceva timp la dispozitie sa incep sa prezint cateva
din masinile mele,sa va vorbesc despre aparitia si ascensiunea mea in lumea auto ,mai ales a driftului.
Fac acest lucru - ATENTIE!!! - nu pentru a ma lauda sau sa fiu eu mai cu motz,
dar sincer la mai toate evenimentele la care am fost prezent veneau la mine f. multi oameni
care ma intrebau mai toti acelasi lucru: "ai un site al tau unde pot sa aflu mai multe despre tine,despre masinile tale,despre ceea ce faci tu,cum ai inceput etc..", si tot felul de intrebari de genul acesta.
sincer- eu tin f. mult la public il respect si-l apreciez f. mult, el te ridica, el te coboara, asa cum este
trebuie respectat.

DRIFTUL........ driftul pt.mine, ca si pt alti prieteni si cunoscuti de-ai mei si chiar ai vostri, a ajuns
sa reprezinre chiar un mod de viata, un mod de viata prin care traim, ne exprimam,concepem diferite lucruri si asa mai departe.
Am ajuns la un nivel la care eu, nu as mai putea concepe viata fara acest.......sport ......fenomen, sau cum vreti sa-l numiti.
si sa fac pt. el lucruri si sacrificii la care nu ma puteam gandi vreodata ca le pot face,dar motivatia este ata de puternica, incat nimic nu-ti mai poate sta in cale.

de unde driftul in viata mea............

Vedeti voi..... in viata fiecaruia dintre noi apar anumite persoane,unele dintre ele jucand roluri esentiale in ceea
ce priveste ascensiunea sau chiar decaderea noastra,in functie de influentele fiecaruia.
in viata mea au aparut doua astfel de persoane (in afara de sotia mea), persoane cu al caror ajutor si a caror sustinere am ajuns acum unde sunt
este vorba despre FLORICA SI ........ DUMNEZEU SA-L IERTE - THE BIG MAN - MMIICCUUTTZZUU"
Au fost alaturi de mine tot timpul - m-au sustinut, m-au promovat, m-au ajutat , m-au injurat, mi-au spus o vorba buna cand era cazul,m-au certat cand am gresit, am avut momente in care am vrut sa renunt - ei m-au ridicat la loc si mi-au pus volanul in mana - amintiri sunt multe...
fata de acesti 2 oameni am un respect deosebit si au un loc aparte in sufletul meu.

......eram un copil ,un pusti de 16-17 ani,mergeam la vestitele si mult iubitele curse ilegale(vineri noaptea de obicei).
mergeam cu prieteni mai mari, mai" bazati" cu masini, permise si alte nebunii...
eu sunt o fire mai tupeista si f. vorbareata(stiu ca multi vor rade acum),datorita acestiu fapt, cand erau momente in care nu erau masini la start eu ma plimbam printer ele incercand sa "potrivesc" cumva soferii si masinile lor, incat sa avem un show fara pauze lungi, tot timpul cu masini la start si adrenalina. Nu ne permiteam sa pierdem timpul, garda afla repede de noi si dupa aceea tin-te tata (aveam mereu un "sifon" printre noi)
Timpul a trecut ,am implinit mult - visata, mult - dorita, prea - asteptata varsta de 18 ani.... da-i tata!! baga scoala, ia-ti permis (din prima) si trebuie sa recunosc - cu ajutorul tatalui meu .....masina, prima mea masina- nu radeti........TICO. da TICO
fiind ajutorul venit din partea tatalui meu, a trebuit sa-i ascult sfaturile in mare parte, asa ca am decis impreuna sa-mi iau un tico
bine-inteles ca eu visam la urs, vis pe care si acum (mai mult ca sigur) ii "macina" pe unii dintre voi.
Tata nu a vrut urs, motivle sunt cele pe care multi le stiti - masina veche, ruginita, mai mult se strica etc etc
Mi-am facut pionieratul pe tico aproape un an, am tinut f. mult la el, l-am ingrijit cum puteam eu mai bine(era prima mea masina)
Dupa un timp a inceput sa mai cada una alta pe la ea ,o planetara un pivot, piesele atunci scumpe in draci
L-am vandut. si ce credeti??l-am convins si pe tatal meu
mi-am luat urs. primul meu urs. eram in al ....spelea cer, nu mai stiam de capul meu cat de fericit eram.
Posibilitatile mele financiare erau mici si tocmai de aceea am optat pt. un urs diesel
era urat in draci - mult zgomot pt nimic,mult fum, de fugit ce sa fuga saracul....., dar nu conta aveam urs,eram in sfarsit "ursar". Eram atat de fericit incat putea sa vina si apocalipsa,muream fericit in urs.

De la un timp simteam si eu nevoia de mai mult, am vrut si eu viteza, vroiam sa ma dau si eu de cur - cum spunem noi ursarii
si cu dieselul ce sa faci......
Asa ca l-am vandut si cu banii luati am incercat sa fac ceea ce azi ,multi dintre noi numesc - proiect

Am vrut sa-mi fac eu un urs de la a la z dupa gusturile si ideile mele
Si am inceput cautarile, cautam ceva f. ieftin, cu motorul defect sau poate usor lovit etc,,,
am gasit in sfarsit la proprietarul unor dezmembrari din ploiesti, mai mult o... caroserie (motorul era "praf",interior "praf")
Caroseria era f. buna la tabla. Masina era pe fundatie proprietarul garantand pt. radiere(si asa a fost)
am luat-o.
Am trecut la cautarea motorului, imi doream ceea ce multi isi doresc si acum - un motor 2.5 -12v 170 cp - vestitul m20 unul dintre cele mai fiabile si rezistente motoare de bmw(parerea mea)
Am gasit unul la jae (multi il stiu), un motor care nici pana in ziua de azi nu am aflat ce avea in el de fugea asa tare
La vremea aceea (acum vreo 6-7 ani) era un motor la mare cautare si cu performante f. bune
dupa multa munk si bani cheltuiti masina a fost gata, tinichigerie vopsitorie, mici modificari, motor beton.....
asa "a luat nastere" H A I -ul - actualul L A F

Usor, usor din copilul vorbaret si tupeist care aranja masinile la start, am ajuns sa devin participant la cursele legale
si cele ilegale - mai ales, chiar avand un cuvant greu de spus, bazat fiind pe motorul de pe masina care sincer facea furori la vremea aceea. (marturie stau multe filmulete de pe youtube)
Odata cu participarea la cursele legale dar mai ales la proba finala - drift si burn, am inceput sa descopar din ce in ce mai mult masina,sa o stapanesc mai bine,sa invat ce trebuie sa fac, ce nu trebuie sa fac , pt. un mai bun control.
Treptat,treptat cu cat incepeam sa mai invat cate ceva cu privire la controlul masinii in derapaje,cu atat ma indepartam de cursele de masini.
derapajele controlate(ca nu puteam vorbi pe vremea aceea de drift) castigau tot mai mult " teren " in sufletul meu.

Va urma....

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1 mesaj ] 

HAI la Antena1
HAI-u la PROMOTOR
De vanzare - BMW E30 328i B-69-H A I

Ora este UTC + 2