Acum este Mar Sep 19, 2017 5:13 pm

ASIGURARI RCA-Afla cel mai mic tarif in cateva secunde

Piese Auto pentru toate Buzunarele - Doar la un Click distanta

HAI la Antena1
HAI-u la PROMOTOR
De vanzare - BMW E30 328i B-69-H A I

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Resoftare e46
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 11:01 pm 
Neconectat

Am o dilema si cu toate ca am citit si in alte surse de informare m-am decis sa ma adresez celor de pe acest forum cu o mica chestie , mi-am luat de cateva luni un e46 , anul 1999 , cu motor de 1895 cm , si 77 kw , de care sunt foarte multumit , insa am observat ca : - masina e cam puturoasa , adica in treapta a 3 la o mica panta cam trag de ea adica e domoala , nu sunt probleme cu motorul sau cu alte componente ale lui , functioneaza normal , si aceasta treaba se intampla cam in toate treptele de viteza , e mai lenta asa , ii cam miros gazele , la un Logan de 1.6 16v motor de 77 kw , si asta mi-a cam dat de gandit , cei drept in treapta a cincea reactioneaza foarte bine adica demareaza la orice turatie in care te-ai afla , adica cum se zice ai talpa si la 1500 de rpm, si as vrea sa ii fac o resoftare sau ceva ce imi recomandati sa ii mai dau ceva putere la motor cat de putin , asta daca nu ar afecta si buna functionare a motorului , sper ca m-am facut inteles din expunerea mea si astept parerile voastre , multumesc mult :roll:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Resoftare e46
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 11:13 pm 
Neconectat

eu nu as vrea o modificare neaparat pentru liniute sau altceva de genul , ci as vrea sa ii maresc puterea un pic pentru a ma avuta la demaraj in primele trepte 1, 2, 3 de viteza , eventual pentru o reducere a consumului de carburant , am uitat sa specific e46-le este benzinar , si o reducere a turatiei motorului atat la drum intins cat si la schimbul treptelor de viteza , ma intereseaza , daca se poate face fara costuri prea mari , si nu la reprzentante cum am citit pe alte forumuri , precumm si alte pareri ale celor care au facut asa ceva la motoare , am sa atasez si o foto asa de ansamblu a masinii mele
Imagine

Sus

MesajScris: Joi Feb 17, 2011 11:24 am 
Neconectat
Administrator

salut adi.
in cazul masinilor cu motoare aspirate cum e si cazul tau,o resoftare sau orice intervetie
in urma careia se vrea cresterea de putere,este greu sesizabila,la motoarele supra alimentate
se poate observa sau simti cresterea de putere.
deci....nu stiu cat te-ar ajuta o resoftare dar poti incerca
bafta!

Sus

MesajScris: Joi Feb 17, 2011 12:32 pm 
Neconectat

multumesc mult pentru sfaturi , sper cat de cat sa fie sesizabila acea resoftare , macar 10-15 cai in plus daca ar lua ar fi perfect , cunoasteti pe cineva care se ocupa cu asa ceva ?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

HAI la Antena1
HAI-u la PROMOTOR
De vanzare - BMW E30 328i B-69-H A I

Ora este UTC + 2