Acum este Lun Oct 14, 2019 3:38 pm

ASIGURARI RCA-Afla cel mai mic tarif in cateva secunde

Piese Auto pentru toate Buzunarele - Doar la un Click distanta

HAI la Antena1
HAI-u la PROMOTOR
De vanzare - BMW E30 328i B-69-H A I

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimbare motor Help
MesajScris: Mar Sep 14, 2010 9:06 pm 
Neconectat

Salut,am si yo o problema si sper ca voi ma puteti ajuta cu niste raspunsurii in legatura cu un e30.
De curand mi-am cumparat un urs de la cnv motorizare 2.0I trecut in acte totul ok...intre timp pana sa cumpar masina motorul masinii a fost schimbat cu un 1.8 carburatie care nu este trecut in acte.Acum yo trebuie sa ajung pe la rar cu el politie ITP chesti dastea.Intrebarea mea ce ma sfatuiti sa omologhez motorul acesta sau sa ai pun la loc 2.0i cum a fost,intreb asta deoarece m-ar interesa si costurile ca din auzitele mele am inteles ca e mai scump sa omologhezi pe cel de 1.8 carburatie .Daca a mai omologat cnv mi-ar fi de mare ajutor sa ami zica si mie cat la costat si ce treb sa faci.Iar a 2-intrebare ar fi dinte motorizarile 1.8 carburatie ,2.0i,si 2.0 24v de pe pisica care ar fi mai bine sa al pun.Multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Schimbare motor Help
MesajScris: Mie Sep 15, 2010 9:28 am 
Neconectat
Administrator

sal.
nu te incadrezi la taxe scumpe sau bani multi in cazul in care vrei sa
omologhezi motorul de 1.8.....dar.
decat sa omoleghezi motorul de 1.8 mai bine pune un 2,0 du-te la rar fa-ti autenticitatea,
toate actele tot,dupa care pune 2,0-24v.
taxele sunt mari in cazul in care pui pe masina un motor care depaseste puterea motorului
vechi,cu 40% ,sau treci de la 4 la 6 pistoane.
in ambele cazuri se achita cateva taxe care insumate, din informatiile mele ajung undeva pe la 2000 lei si masina va fi supusa unor teste dinamice si analizata de o comisie rar.
cazul tau este unul fericit pt ca daca pui 2.0 - m20 te duci la rar etc....poti pune linistit dupa aceea 2.0-24v.
dar eu as pune din prima 20-24v si l-as omolaga,taxele nu depasesc mai mult de 4-5 mil(asa stiam eu) dar mai bine informeaza-te asupra taxelor in cazul asta,oricum nu sunt mari.

concluzia este ca, daca as fi in locul tau,eu imi puneam 2.0-24v si l-as omologa

bafta

Sus

Subiectul mesajului: Re: Schimbare motor Help
MesajScris: Joi Sep 16, 2010 12:47 pm 
Neconectat

Mersi mult mi-ai fost de mare ajutor,in concluzie o sa ma duc la ei la rar sa ami explice exact cat ma costa in cazul dak nu ma lipesc de cnv....o idee cam cat ar costa motorul +montaj?cel de 2.0 24v

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

HAI la Antena1
HAI-u la PROMOTOR
De vanzare - BMW E30 328i B-69-H A I

Ora este UTC + 2